10 błędów podczas odchudzania

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. To czas w którym większość z nas będzie chciała pozbyć się nadprogramowych kilogramów złapanych w zimę. Jakie są najczęstrze błędy podczas odchudzania?

  1. Robienie rewolucji

Przez ostatnie miesiące jadłeś bez opamiętania nie zwracając uwagi na jakość posiłków, wielkość i ich ilość? Nie obiecuj sobie, że od jutra zaczniesz jeść pod linijkę. Taki wskok w reżim dietetyczny wpędzi Cię we frustrację i prawdopodobnie skończy powrotem do obżarstwa. Zmieniaj dietę i nawyki żywieniowe stopniowo tak, aby się tym cieszyć i dobrze się czuć – zarówno fizycznie jak i psychicznie.

  1. Nieliczenie kalorii

Posiłki, które jesz, mają więcej kalorii, niż Ci się wydaje. Największą pułapką są tutaj tłuszcze, których nie widać na talerzu (1g tłuszczu ma aż 9kcal). Uważać należy też na owoce bogate w cukry i inne produkty, które są uważane za „zdrowe”. To, że coś jest zdrowe nie oznacza, że jest niskokaloryczne. Aby pozbyć się 1 kilograma masy ciała musimy zbudować deficyt energetyczny na poziomie około 7000kcal. Oblicz swoje zapotrzebowanie energetyczne, a następnie zacznij od dziennego deficytu na poziomie 200-300kcal. Zwiększaj go stopniowo, gdy spadek wagi się zatrzyma.

  1. Picie zbyt małej ilości wody

Dlaczego picie wody mineralnej jest ważne? Woda nie tylko zmniejsza uczucie głodu, ale także oczyszcza organizm z toksyn i uzupełnia składniki, które tracisz w ciągu dnia (szczególnie, gdy trenujesz). Przyspiesza także metabolizm. Gdy nie pijesz tyle, ile trzeba, woda zatrzymuje się w organizmie i powoduje uczucie napuchnięcia. Przez to nie tylko wyglądasz i czujesz się gorzej, ale i waga stoi w miejscu nawet, jeśli poziom tkanki tłuszczowej się obniży.

  1. Niejedzenie przed snem

To jeden z popularniejszych mitów dietetycznych. Kolację należy zjeść. Mało tego – jeśli trenujesz wieczorem, kolacja powinna być Twoim największym posiłkiem w ciągu dnia. Nie ma znaczenia, o której zjesz, jeśli Twój dobowy bilans kaloryczny pozostanie ujemny. Mało tego – kładąc się spać głodnym możesz mieć problemy z zaśnięciem i spokojnym snem.

  1. Doprowadzanie do głodu

Głód to uczucie, nad którym nie jesteśmy w stanie zapanować – a przynajmniej nie długofalowo. Pozostając w uczuciu głodu prędzej czy później porzucisz wszelkie dietetyczne hamulce i rzucisz się na jedzenie. Jeśli w ciągu dnia łapie Cię głód upewnij się, że dobrze wyliczyłeś zapotrzebowanie kaloryczne i nie przesadziłeś z deficytem energetycznym. Możesz także rozbić posiłki na mniejsze w ciągu dnia aby jeść częściej, albo „dojeść” niskokalorycznych warzyw.

  1. Przesadny rygor, rezygnowanie z cheat meal

Cheat meal, czyli dietetyczna dyspensa w postaci jednego posiłku w tygodniu, gdzie możesz zjeść na co tylko masz ochotę, to świetny sposób na zachowanie równowagi i długotrwałe wytrwanie w postanowieniach. Jeśli cały tydzień dieta była sumiennie przestrzegana, nie będzie miał on żadnego wpływu na jej efekty (szczególnie, jeśli zjesz po treningu). Masz ochotę na pizze lub kebab? Odliczaj dni do zaplanowanego cheat meala, zjedz z czystym sumieniem i delektuj się swoją nagrodą.

  1. Rezygnowanie z ulubionych produktów

Słowo „dieta” powinno być interpretowane jako stały sposób odżywania, a nie krótkotrwały reżim. Uwielbiasz jeść na śniadanie tosty z serem? Nie rezygnuj z nich, a zjedz mniej tak, aby zgadzały się kalorie i makroelementy. Zanim wyrzucisz jakiś produkt ze swojego menu zastanów się, czy mógłbyś żyć do końca życia bez tego produktu. Jeśli odpowiedź brzmi nie, ograniczaj – nie rezygnuj.

  1. Brak treningu siłowego

Odchudzanie kojarzy się zazwyczaj z cardio lub interwałami. I dobrze, bo są świetnym sposobem na wpieranie odchudzania. Jednak aby uzyskać optymalne efekty niezbędny jest trening siłowy. Pomijając fakt, że to właśnie mięśnie nadają naszej sylwetce atrakcyjny wygląd, również większa ich ilość sprawi, że spalimy więcej kalorii przy każdej codziennej czynności. Trenując siłowo będziemy więc pozbywać się tkanki tłuszczowej, a nie cennej masy mięśniowej. Dziewczyny! Nie martwcie się, że sztanga nie zrobi z Was chłopaków. U kobiet zbudowanie każdego grama tkanki mięśniowej to żmudny i długotrwały proces.

  1. Przesadna wiara w suplementy

Podczas redukcji masy ciała najważniejsza jest dieta, dalej trening. Dopiero kiedy to już mamy, możemy dołożyć suplementację, jak na przykład środki, które zwiększają temperaturę ciała podczas treningu. Niestety wciąż jeszcze wiele osób wierzy, że istnieje magiczna pigułka, dzięki której w cudowny sposób można schudnąć. Zamiast bujać w obłokach lepiej uzbroić się w zapas motywacji i cierpliwości.

  1. Odpuszczanie przy pierwszym sukcesie

Pozbyłeś się pierwszych kilku kilogramów? Czujesz, że ciuchy stały się luźniejsze? Potraktuj to jako motywację do dalszej pracy, nie szukaj specjalnej nagrody. Znakomita większość ludzi, którzy mają kłopoty z wagą, odchudzali się w życiu nieskończoną ilość razy, bo nigdy nie doprowadzili sprawy do końca. Masz cel, zaciśnij zęby i wytrwaj.

Wiosna już niebawem. Tym razem zrób to z głową i zbuduj formę do tego lata 🙂