Czy CrossFit pomaga schudnąć?

Zanim odpowiemy na to pytanie musimy podkreślić, że podstawą odchudzania jest odpowiednia dieta. Jeżeli przez dłuższy czas zamykasz dzień z ujemnym bilansem kalorycznym możesz spodziewać się utraty wagi. W takim razie czy trening w ogóle jest potrzebny podczas redukcji masy ciała? Oczywiście tak!

Dlaczego powinieneś wybrać akurat CrossFit, gdy zależy Ci, aby schudnąć i poprawić wygląd sylwetki?

Trening nie tylko podwyższa dzienny wydatek energetyczny, ale także stymuluje organizm do przyspieszenia metabolizmu spoczynkowego. Treningi, jakie robimy na zajęciach CrossFit zazwyczaj odbywają się na średniej, wysokiej lub bardzo wysokiej intensywności (w zależności od konkretnego treningu i poziomu wytrenowania osoby ćwiczącej). Taki wysyłek powoduje aktywację tzw. współczulnego układu nerwowego (na pewno słyszeliście o układzie „walki – ucieczki”). Skutkiem tego jest podwyższenie spoczynkowego pochłaniania tlenu nawet przez długi czas po zakończeniu wysiłku, a to z kolei jest przyczyną utrzymywania się spoczynkowego metabolizmu na wyższym poziomie. To oznacza, że siedząc w pracy przed komputerem po intensywnym treningu organizm spali dużo więcej kalorii, niż gdybyśmy wcześniej nie poszli na zajęcia.

Ale czy szybszy metabolizm, a co za tym idzie większe spalanie kalorii, to jedyna korzyść z treningu CrossFit dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy? Otóż nie.

CrossFit to trening kondycyjno-siłowy. To właśnie trening z obciążeniem zewnętrznym sprawia, że nasza sylwetka nabiera kształtów. Tkanka mięśniowa, poza rzeźbieniem ciała, wpływa także na zwiększenie zapotrzebowania kalorycznego organizmu. A więc najlepsze wyniki podczas odchudzania uzyskacie:

– pilnując racjonalnego odżywiania i ujemnego dobowego bilansu kalorycznego

– trenując na wysokiej intensywności

– trenując siłowo

Podsumowując: CrossFit jest idealnym wyborem dla tych, którzy chcą zredukować masę ciała i wyrzeźbić sylwetkę.