Czy CrossFit jest zdrowy?

Trudno znaleźć zdrowszą dyscyplinę sportu, niż CrossFit. Bazuje on bowiem na ruchach naturalnych dla naszego ciała. Są one bezpieczne. Mało tego! Ucząc się, w jaki sposób poprawnie je wykonywać i powtarzając je świadomie w kontrolowanym środowisku, wypieramy stary wzorzec ruchu zastępując go nowym, dzięki czemu poruszamy się poprawnie na co dzień!

Wyobraź sobie, że przez 50, 70, 90 lat codziennie wykonujesz niepoprawny przysiad siadając i wstając z krzesła. Albo niepoprawnie dźwigasz z ziemi torbę z zakupami, czy jakikolwiek ciężki przedmiot. Jakie konsekwencje będzie to miało dla Twojego zdrowia? Wystarczy spojrzeć na naszych dziadków i babcie. Oni nie mieli możliwości zdobycia bezcennych umiejętności panowania nad własnym ciałem. Ty masz!

Ale CrossFit to nie tylko doskonała świadomość własnego ciała. To także przemiany chemiczne w organizmie, które mają nieoceniony wpływ na nastrój i zdrowie. Podczas wysiłku – szczególnie na wysokiej intensywności – produkowana jest dopamina, czyli hormon, który odpowiada za utrzymanie wysokiego poziomu motywacji. Dalej serotonina, która wprawia nas w dobry humor. Na koniec – endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Dzięki nim redukujemy stres, tak zgubny dla zdrowia i poprawiamy nastrój. Połączenie tych hormonów działa na organizm tak samo jak morfina, nikotyna czy heroina. Na szczęście jest to dobre uzależnienie, które sprawia, że rotacja klubowiczów naszym boxie jest nieporównywalnie mniejsza, niż na zwykłych siłowniach.

CrossFit to także wzrost poziomu testosteronu, insulinopodobnego czynnika wzrostu i hormonu wzrostu. Proces ten ma podobne działanie, jak w przypadku sterydów, ale naturalnie i bez żadnych skutków ubocznych! Odczuwamy to przez zwiększoną masę mięśniową przy spadku poziomu tkanki tłuszczowej, a więc zmianę proporcji składu ciała. Poprawia się także gęstość kości, oraz hamuje się proces starzenia. A to wciąż tylko część korzyści!

Warto także dodać, że metodologia CrossFit opiera się na piramidzie, w której u podłoża leży… Dieta! Poprzez dietę rozumiemy racjonalny sposób odżywiania, dostosowany indywidualnie do potrzeb osoby trenującej. I chociaż o „michę” dbamy samodzielnie w kuchni, bardzo szybko w osobie trenującej CrossFit pojawia się chęć zgłębienia wiedzy na ten temat i poprawy jakości odżywiania. Dlaczego? Trening uzależnia. Daje nam mnóstwo satysfakcji. Zależy nam na rozwoju, więc z sesji na sesję chcemy wchodzić w to głębiej i głębiej. Za wzrost świadomości osób trenujących CrossFit na temat odżywiania odpowiadają także trenerzy, którzy nieustannie podkreślają, jak ważna dla naszego zdrowia jest odpowiednia dieta.

Brzmi jak bajka? Trochę tak! I jest to doskonałym wyjaśnieniem fenomenu tej dyscypliny sportu, która w kilka lat szturmem wdarła się na rynek fitness na całym świecie. Oczywiście pamiętać należy o tym, że aby czerpać korzyści z CrossFitu, należy go uprawiać w odpowiedni sposób, koniecznie pod okiem specjalistów. Dobry trener zadba o dostosowanie zadań do Twoich możliwości oraz przypilnuje, abyś każdy element wykonał poprawnie technicznie i czerpał z treningu pełnię korzyści.